1/2" Socket Extension,
(Pack of
1)
SKU:62520 Item#: 62520
Use with standard sockets to expand the versatility of a power drill
Sockets are retained by a spring-loaded friction ball
Frequently Bought Together
Extension Chrome 1/2Dr 10
$0.00
Couldn't load pickup availability
Extension, 3/8" Drive, Spring Plunger, 6" Length
$0.00
Couldn't load pickup availability
Extension, 1/4" Drive, Spring Plunger, 4" Length
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Scraper with 5 Blades
$0.00
Couldn't load pickup availability
1992® Heavy Duty Utility Blades
$0.00
Couldn't load pickup availability
Quick Change Retractable Utility Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 11.5 x 21
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Rear Bumper Specialty Rivet 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Door and Exterior Molding Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Standard Impact Socket, 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Set Extension Impact 1/2Dr 4Pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 5/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit
$0.00
Couldn't load pickup availability
11Pc Lock and Load Hammer Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Met 24mm, Cross-Torque Wrench
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Use with standard sockets to expand the versatility of a power drill Sockets are retained by a spring-loaded friction ball
Technical Specifications
| Item#: | 62520 |
|---|---|
| Type | Socket Extension |
| Drive Size | 1/2 " |
| Drive Type | Square |
| Hex Size | 1/4 " |
| Locking Type | Ball |
| UNSPSC #: | 27112832 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.07 lb |
