1/4" Socket Extension, Spring Plunger
(Pack of
1)
SKU:62518 Item#: 62518
Use with standard sockets to expand the versatility of a power drill
Sockets are retained by a spring-loaded friction ball
Frequently Bought Together
Extendable Stwobble Extension, 1/2" Drive
$0.00
Couldn't load pickup availability
Extension 1/2" Drive, Spring Plunger, 20" Length
$0.00
Couldn't load pickup availability
Extension, 3/8" Drive, Spring Plunger, 11" Length
$0.00
Couldn't load pickup availability
A42001-9 Clip-On Coil Lanyard
$0.00
Couldn't load pickup availability
B11121-9 Industrial Utility Blades Rounded Tip Pack of 100
$0.00
Couldn't load pickup availability
Dart™ E11202-4 Auto-Retractable Disposable Safety Cutter
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15-1/4" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Specialty Nut Steel M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Deep Impact Socket, 1-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/4" Drive Deep Impact Socket, 1"
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Jobber Length Drill Bit HSS 6.5mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
12" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Single Edge w/Notch
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Use with standard sockets to expand the versatility of a power drill Sockets are retained by a spring-loaded friction ball
Technical Specifications
| Item#: | 62518 |
|---|---|
| Type | Socket Extension |
| Drive Size | 1/4 " |
| Drive Type | Square |
| Hex Size | 1/4 " |
| Locking Type | Ball |
| UNSPSC #: | 27112832 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.03 lb |
