Spot Weld Remover Drill Bit, Cobalt, Titanium Nitride, Single-Ended, 7/8" Flute Length, M8(5/16") x 45mm
(Pack of
1)
SKU:1447375 Item#: 1447375
M80 for import size spot welds (8mm).
High speed steel cobalt (HSCo) spot-weld bit
Specifically designed to be used in Spot Weld Remover Drill, Item No. KT14718
Flats on the shank are ground for strength, plus a centering nib to help prevent walking
Titanium Nitride coating helps extends drill life and prevents dulling due to overheating
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
General Purpose Reciprocating Saw Blade 8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Steel Crimped End Brush 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cryobit 1/8" Dia. Maintenance Drill Bit , 135o Split Point, No Flats
$0.00
Couldn't load pickup availability
General Purpose Jobber Length Drill Bit HSS 6.7mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
2-N-1 Sheet Metal Drill Bit Bundle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Double Flute Step Drill Bit 3/16 to 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Rear Bumper Specialty Rivet 3.2mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
CryoSpotWeld 1/4" Hex Arbor With Tension Adjustment
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pro-Bit® Spot Weld Remover Drill Bit with Kent® Weldable Copper Primer Bundle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Kit 5Pcs
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit Cobalt 5/16" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
12" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Single Edge w/Notch
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
M80 for import size spot welds (8mm). High speed steel cobalt (HSCo) spot-weld bit
Specifically designed to be used in Spot Weld Remover Drill, Item No. KT14718
Flats on the shank are ground for strength, plus a centering nib to help prevent walking
Titanium Nitride coating helps extends drill life and prevents dulling due to overheating
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 1447375 |
|---|---|
| Type | Spot Weld Drill Bit |
| Style | Single-Ended |
| Material | Cobalt |
| Coating | Titanium Nitride |
| Diameter | 5/16 " |
| Decimal Equivalent | 0.3125 " |
| Flute Type | Spiral |
| Flute Length | 7/8 " |
| Flats | 1 |
| Flat Length | 3/4 " |
| Overall Length | 45 mm |
| Shank | Straight |
| UNSPSC #: | 23241606 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.04 lb |
