Standard Snap-Off Knife
(Pack of
1)
SKU:1593214 Item#: 1593214
Made with stainless steel and high impact polymer components
The smooth slider mechanism features an audible "click-stop" and is self locking for security
Blade sections snap-off providing the user with fresh, sharp cutting points
Removable blade snapper included in cap of knife
High visibility spare blade holder designed for safety
Frequently Bought Together
3Pc Adjustable/Pipe Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Mini Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Key Set, Balldriver, Ball Hex, 9pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
1-3/16" High Visibility Mini-Razor Blade Scraper
$0.00
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Metal Handle
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Utility Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Metric Indented Hex Head Bolt with 17mm Washer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper and Radiator Support Drive Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Double Flute Step Drill Bit 1/8 to 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Twist-On Abrasive Disc 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Abrasive Hand Pad All Purpose 6 x 9"
$0.00
Couldn't load pickup availability
EcoKutter™ KCJ-1K Safety Cutter Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rebel™ E12209-4 Auto-Retractable Safety Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
EcoExcelXD™ ECO-4-65EX Safety Cutter Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Made with stainless steel and high impact polymer components The smooth slider mechanism features an audible "click-stop" and is self locking for security
Blade sections snap-off providing the user with fresh, sharp cutting points
Removable blade snapper included in cap of knife
High visibility spare blade holder designed for safety
Technical Specifications
| Item#: | 1593214 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 10-280 |
| Type | Snap Blade |
| Number of Points | 8 |
| Material | Plastic |
| Blade Material | Steel |
| Blade Shape | Straight-Edged |
| Blade Width | 18 mm |
| Handle Length | 6-3/4 " |
| Handle Type | Ergonomic Grip |
| UNSPSC #: | 27111503 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.185 lb |
