Economy Grade Universal Sorbent Pad, Gray, 32 Gallons/Case Absorption Capacity, Single Weight, 16" x 18", 200/Box
(Pack of
1)
SKU:1638625 Item#: 1638625
Lightweight, single-ply, and bonded construction is designed to hold up to standard daily use. Available in universal and oil-only versions. Dimple pattern to increase the physical strength of the polypropylene in every direction. Perforated to provide flexibility and reduced cost-in-use.
Frequently Bought Together
Universal Traction Mat With Adhesive Backing
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal High-Visibility Absorbent Roll
$0.00
Couldn't load pickup availability
Oil-Only Sorbent Socks
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 1/4" x 15'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Ear Plug Dispenser
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 30mm x 10'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Trim Panel/Running Board Split Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Traction Mat With Adhesive Backing
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal High-Visibility Absorbent Roll
$0.00
Couldn't load pickup availability
Oil-Only Sorbent Socks
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Lightweight, single-ply, and bonded construction is designed to hold up to standard daily use. Available in universal and oil-only versions. Dimple pattern to increase the physical strength of the polypropylene in every direction. Perforated to provide flexibility and reduced cost-in-use.Technical Specifications
| Item#: | 1638625 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | DB-70 |
| Type | Sorbent Pad |
| Style | Universal |
| Grade | General Purpose |
| Size | 18 x 16 " |
| Absorption Capacity | 32 Gallons / Case |
| Absorbency Rating | Medium |
| Length | 18 " |
| Width | 16 " |
| Vertically Perfed | 8 " |
| Color | Gray |
| Description | Universal Pad, 200 per case |
| Weight | Single |
| UNSPSC #: | 47131909 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 17.41 lb |
