Utility Blades for SK-10 - SKB-10/10B (Pack of 10)
(Pack of
1)
SKU:1408083 Item#: 1408083
Single-edge blade cuts shrink wrap, stretch wrap, plastic strapping and more
Single-edge helps reduce injuries in the workplace
High-quality Japanese-grade carbon tool steel blades are designed for unparalleled sharpness and superior edge retention
Each blade has four cutting edges
10 blades per pack
Frequently Bought Together
Razor Blade Snap Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Bi-Metal Titanium, 5/pack
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade Utility Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Alu-Master 8-Way Torpedo Level
$0.00
Couldn't load pickup availability
18" Locking Smooth Operator Clamp
$0.00
Couldn't load pickup availability
Victaâ„¢ E13206-9 Auto-Retractable Safety Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
B11121-9 Industrial Utility Blades Rounded Tip Pack of 100
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rebelâ„¢ E12306-4 Smart-Retractable Safety Knife
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Master Security Bit Set 203Pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Single-edge blade cuts shrink wrap, stretch wrap, plastic strapping and more Single-edge helps reduce injuries in the workplace
High-quality Japanese-grade carbon tool steel blades are designed for unparalleled sharpness and superior edge retention
Each blade has four cutting edges
10 blades per pack
Technical Specifications
| Item#: | 1408083 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 1096855 |
| Type | Replacement Blades |
| Style | Utility Blades |
| Thickness | 0.4 mm |
| Blade Width | 17.5 mm |
| Number of Points | 4 |
| Industry Number | SKB-10/10B |
| Material | Carbon Steel |
| Length | 40 mm |
| UNSPSC #: | 27111507 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.08 lb |
