Cryomagna Cut 1-5/16" Dia Safety Reamer, Dual Magnet Design
(Pack of
1)
SKU:DY81920516 Item#: DY81920516
Black and Gold surface treatment for added wear resistance
Tapered flute for easy alignment
Heavy duty design for structural applications
Hex shank design to ensure proper reaming without slipping
Dual magnet design in shank to protect against danger and loss, OSHA 29CFR Part 1926.759
Left-hand spiral / right-hand cut for chip evacuation
Cryophase™ treatment extends the wear resistance and useful life of these Safety Reamers
Hardness - 62-64Rc
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Aligning Reamer HSS 3/4"
Couldn't load pickup availability
Aligning Reamer HSS 5/8"
Couldn't load pickup availability
Cryomagna Cut 1-3/16" Dia Safety Reamer
Couldn't load pickup availability
Double End Drill Bit 1/8"
Couldn't load pickup availability
Cryoslash 3-5/8" x 1/2" x 0.025" Air Saw Blade 18 TPI
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
Couldn't load pickup availability
9178NFO Cut Resistant Gloves
Couldn't load pickup availability
CryoBoost Cobalt Drill Bit, 17/64" Dia. W/Flats
Couldn't load pickup availability
CryoBoost Cobalt Drill Bit, 3/16" Dia. W/Flats
Couldn't load pickup availability
Chucking Reamer HSS 3/16"
Couldn't load pickup availability
Cryomagna Cut 11/16" Dia Safety Reamer
Couldn't load pickup availability
Aligning Reamer HSS 1"
Couldn't load pickup availability
Molding Clip with Sealer Nylon White 10 x 12mm
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
Couldn't load pickup availability
Rocker Door and Exterior Molding Retainer
Couldn't load pickup availability
Spinning Handmaster Driver Set 5Pc Set
Couldn't load pickup availability
Scotch-Brite Roloc Bristle Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Nutsetter & Bit Set, Magnetic, 22pc
Couldn't load pickup availability
Product Description
Black and Gold surface treatment for added wear resistance Tapered flute for easy alignment
Heavy duty design for structural applications
Hex shank design to ensure proper reaming without slipping
Dual magnet design in shank to protect against danger and loss, OSHA 29CFR Part 1926.759
Left-hand spiral / right-hand cut for chip evacuation
Cryophase™ treatment extends the wear resistance and useful life of these Safety Reamers
Hardness - 62-64Rc
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY81920516 |
|---|---|
| Type | Safety Reamer |
| Material | High Speed Steel |
| Diameter | 1-5/16 " |
| Decimal Equivalent | 1.3125 " |
| Shank Type | Hex |
| Finish | Gold |
| Flats | 6 |
| Flute Type | Right Hand Spiral |
| Flute Length | 5 " |
| Pilot Drill Diameter | 21/32 " |
| Overall Length | 7-7/8 " |
| Hex Size | 2 " |
| UNSPSC #: | 23241600 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 2.725 lb |
