Danger Safety Glasses Required In This Area Sign With Glasses Picto, Aluminum .040, Red/Black/White, 7x17", Pre-Drilled Mounting Holes
(Pack of
1)
SKU:1664294 Item#: 1664294
Corrosion-proof
UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Marker Pen Green
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Red
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 8 x 10"
Couldn't load pickup availability
Vehicle Window Danger High Voltage 7"x10" Sign
Couldn't load pickup availability
Danger EYE PROTECTION REQUIRED Sign
Couldn't load pickup availability
AED
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Green
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Red
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 1,000/Case
Couldn't load pickup availability
Rear Bumper Cover Retainer Plastic 18mm
Couldn't load pickup availability
Bumper and Wheel Well Liner Push-Type Retainer
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
Couldn't load pickup availability
Vehicle Window Danger High Voltage 7"x10" Sign
Couldn't load pickup availability
Danger EYE PROTECTION REQUIRED Sign
Couldn't load pickup availability
AED
Couldn't load pickup availability
Product Description
Corrosion-proof UV resistant
Designed for Indoor and Outdoor
Technical Specifications
| Item#: | 1664294 |
|---|---|
| Type | Danger |
| Color | Red/Black/White |
| Size | 7x17 " |
| Language | English |
| Material | Aluminum .040 |
| Legend | Safety Glasses Required In This Area |
| Sign Header | Danger |
| Front Legend | Safety Glasses Required In This Area |
| Height | 7 " |
| Style | Wall Mounted |
| Width | 17 " |
| Mounting Configurations | Pre-Drilled Mounting Holes |
| Approvals | OSHA 1926.200(b)(1) & 1926.200(b)(2) |
| Description | Danger Sign |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
