Eye Bolt with Nut 5/8" x 6" Long
(Pack of
4)
SKU:14476 Item#: 14476
Galvanized coating
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 5/16" x 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, Machinery, Stainless Steel, 5/16" x 1-1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 7/16" x 1-3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 3/8" x 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 1/2" x 4-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 5/16" x 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
8ft Fiberglass Leaning Lader L7308
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cable Hook and V-Rung Assembly 92-89
$0.00
Couldn't load pickup availability
2ft Fiberglass Step Stand SSF02
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 16 x 19mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Galvanized coating National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 14476 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 08085 9 |
| Type | Forged Eye Bolt |
| Style | Regular - Machine Thread |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Galvanized |
| Thread Size | 5/8"-11 |
| Shank Length | 6 " |
| Eye I.D. | 1-1/4 " |
| Eye O.D. | 2-5/16 " |
| Overall Length | 8-5/16 " |
| Thread Length | 3 " |
| Working Load Limit | 3,500 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 3.79 lb |
