Eye Bolt, Machinery, 900 Lb Str Pull 5/16 Dia X 1-1/8 Thrd 7/8 Id X 1-1/2 Od Eye
(Pack of
10)
SKU:85517 Item#: 85517
Self-colored
Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 1/4" x 5"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 3/8"-16, 1,200 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 1/2" x 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Lag Thread, Zinc-Plated, 5/16" x 2-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, Machinery, Stainless Steel, 3/4" x 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 1/4" x 5"
$0.00
Couldn't load pickup availability
3ft Fiberglass Step Stand SSF03
$0.00
Couldn't load pickup availability
5ft Fiberglass Step Ladder 6205
$0.00
Couldn't load pickup availability
24ft D-Rung Ext Ladder D6224-3
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Liner Screw Grommet Nylon M5.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15-1/4" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Self-colored Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 85517 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 12825 4 |
| Type | Machinery Eye Bolt |
| Style | Shoulder Pattern |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Self-Colored |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Shank Length | 1-1/8 " |
| Eye I.D. | 7/8 " |
| Eye O.D. | 1-1/2 " |
| Overall Length | 2-3/4 " |
| Working Load Limit | 900 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.03 lb |
