Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 1/4" x 1"
(Pack of
10)
SKU:1593401 Item#: 1593401
Self-colored
Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Shoulder Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 7/16" x 1-3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, Machinery, Galvanized, M18 x 2.5 x 51
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 7/8" x 24"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 5/16" x 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, Machinery, Stainless Steel, 5/16" x 1-1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 7/16" x 1-3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
2ft Fiberglass Step Stand SSF02
$0.00
Couldn't load pickup availability
6ft Fiberglass Leaning Lader L7306
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cable Hook and V-Rung Assembly 92-88
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Fascia General Purpose Split Rivet 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Push Rivet Nylon 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Inner Fender Shield Attaching Clip Nylon Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Self-colored Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1593401 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 11605 3 |
| Type | Machinery Eye Bolt |
| Style | Plain Pattern |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Self-Colored |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Shank Length | 1 " |
| Eye I.D. | 3/4 " |
| Eye O.D. | 1-1/4 " |
| Overall Length | 2-1/4 " |
| Working Load Limit | 500 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.46 lb |
