Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 7/16" x 1-3/8"
(Pack of
5)
SKU:1593439 Item#: 1593439
Self-colored
Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 3/8" x 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 1/2" x 4-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 5/16" x 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut 1/4" x 2" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Welded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 1/2" - 13, 1,800 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 3/8" x 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
7ft Fiberglass Step Ladder 6207
$0.00
Couldn't load pickup availability
Lock-In Utility Bucket AC52-UB
$0.00
Couldn't load pickup availability
8ft Fiberglass Leaning Lader L7308
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Self-colored Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1593439 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 11665 7 |
| Type | Machinery Eye Bolt |
| Style | Plain Pattern |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Self-Colored |
| Thread Size | 7/16"-14 |
| Shank Length | 1-3/8 " |
| Eye I.D. | 1-3/32 " |
| Eye O.D. | 1-27/32 " |
| Overall Length | 3-7/32 " |
| Working Load Limit | 2,000 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.03 lb |
