Eyebolt, With Nut, Galvanized, 1" x 9"
(Pack of
1)
SKU:1442373 Item#: 1442373
Galvanized coating
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 3/16" x 1"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, With Nut, Galvanized, 3/8" x 5"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 7/16" x 1-3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 1-1/4" x 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 1/2" x 6"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 3/16" x 1"
$0.00
Couldn't load pickup availability
12ft Fiberglass Step Ladder 6212
$0.00
Couldn't load pickup availability
12ft Fiberglass Step Ladder 6112
$0.00
Couldn't load pickup availability
12ft Fiberglass Leaning Lader L6212
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Galvanized coating National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1442373 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 08154 2 |
| Type | Forged Eye Bolt |
| Style | Regular - Machine Thread |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Galvanized |
| Thread Size | 1-8 " |
| Shank Length | 9 " |
| Eye I.D. | 2 " |
| Eye O.D. | 3-3/4 " |
| Overall Length | 12-3/4 " |
| Thread Length | 4 " |
| Working Load Limit | 10,000 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
