Eyebolt, With Nut, Galvanized, 7/8" x 24"
(Pack of
1)
SKU:1442566 Item#: 1442566
Galvanized coating
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Couldn't load pickup availability
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
Frequently Bought Together
Welded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 6mm, 400 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 3/4" x 12"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut 1/4" x 2" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 3/8", 1,000 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut 1/4" x 4" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Welded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 6mm, 400 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Caster Swivel Heavy-Duty 6 x 2" Wheel
$0.00
Couldn't load pickup availability
10ft Fiberglas Step Ladder 7310
$0.00
Couldn't load pickup availability
3ft Fiberglass Step Ladder 7403
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Galvanized coating National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1442566 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 08146 7 |
| Type | Forged Eye Bolt |
| Style | Regular - Machine Thread |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Galvanized |
| Thread Size | 7/8"-9 |
| Shank Length | 24 " |
| Eye I.D. | 1-3/4 " |
| Eye O.D. | 3-1/2 " |
| Overall Length | 27-1/2 " |
| Thread Length | 6 " |
| Working Load Limit | 7,000 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm -
www.P65Warnings.ca.gov
