1/4'' Drive, 6 Point, Deep Length Socket, 9/16''
(Pack of
1)
SKU:18584 Item#: 18584
High-polished chrome finish
SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1
Frequently Bought Together
Razor Blade, Single Edge, High Carbon Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Interchangeable Hex Bit Set 24Pc SAE
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, Metric, 3/8" Drive, 12pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8" Drive Standard Impact Socket, 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2 Drive Bi-Pos Swivel Impact Socket, 24mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2" Drive Deep Impact Socket, 14mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, TURBOSOCKET® Socket, 1''
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Standard Socket, 8mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Deep Socket, 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
2Pc Index-Tend Pry Bar Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Alu-Master 8-Way Torpedo Level
$0.00
Couldn't load pickup availability
18" Locking Smooth Operator Clamp
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wall Mount Dispenser for Hand Cleaner
$0.00
Couldn't load pickup availability
3Pc Multi-Purpose Scraper/Pry Bar Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Acid Brush 3/8 x 5-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wall Mount Dispenser for Hand Cleaner
$0.00
Couldn't load pickup availability
3Pc Multi-Purpose Scraper/Pry Bar Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Acid Brush 3/8 x 5-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
High-polished chrome finish SUPERTORQUE® lobular openings for greater turning power without deforming the fastener
Thin wall design offers more accessibility without compromising strength
Torque load is as much as 14% greater than the competition
Made in USA
Federal Specification ANSI B107.1
Technical Specifications
| Item#: | 18584 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | MD-618 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 1/4 " |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Deep |
| Number of Points | 6 |
| Size | 9/16 " |
| Broach Depth | 0.375 " |
| Bolt Clearance Diameter | 0.53125 " |
| Drive End Diameter | 0.75 " |
| Locking Type | Ball |
| SAE Size | 9/16 " |
| Working End Diameter | 0.75 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.375 " |
| Wrench Style | SUPERTORQUE® |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.13 lb |
