3/8'' Drive, 12 Point, Universal Socket, 9/16''
(Pack of
1)
SKU:18823 Item#: 18823
3/8'' Drive, 12 Point, Universal Socket, 9/16''
Read MoreFrequently Bought Together
A43002-3 Blade Bank Disposal Container
$0.00
Couldn't load pickup availability
Push-Type Retainer Nylon 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/2'' Drive, Deep Socket, 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
3/8'' Drive, Standard Socket, 11/16''
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 3/8" Drive, 8pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
3/8'' Drive, 12 Point, Universal Socket, 9/16''Technical Specifications
| Item#: | 18823 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | BU-1218 |
| Drive Type | Square |
| Drive Size | 3/8 " |
| Measuring System | SAE |
| Socket Depth | Universal |
| Number of Points | 12 |
| Size | 9/16 " |
| Broach Depth | 0.34375 " |
| Bolt Clearance Diameter | 11/32 " |
| Drive End Diameter | 0.750 " |
| Locking Type | Ball |
| Nose Length / Length to Shoulder | 0.5625 " |
| SAE Size | 9/16 " |
| Working End Diameter | 0.750 " |
| Wrench / Broach Depth | 0.34375 " |
| UNSPSC #: | 27111704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.14 lb |
