18" Bar Clamp / Spreader, 3 1/4" Throat Depth
(Pack of
1)
SKU:1281430 Item#: 1281430
Quick-Change jaw quickly converts from clamp to spreader and requires no tools
Constructed of high-tech reinforced resin for strength and durability
Exerts up to 250 lbs. of clamping pressure
Patented pistol grip design enhances comfort and ease of use
Non-marring pads grip firmly and protect work
Ideal for clamping/gluing, holding work for sawing/drilling, and positioning work for fastening
Frequently Bought Together
0"-4-1/2"Opn "O" Series C-Clamp
$0.00
Couldn't load pickup availability
0"-6" OPENING C CLAMP BRINKS & COTTON
$0.00
Couldn't load pickup availability
11" All Access Lock Weld Clamp
$0.00
Couldn't load pickup availability
4" Mechanics Vise with Swivel Base
$0.00
Couldn't load pickup availability
6" Jaw Width Aluminum Jaw Cap
$0.00
Couldn't load pickup availability
All Terrain Vise
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nutsetter & Bit Set, Magnetic, 22pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 1/2" Drive, 6pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Razor Blade, Single Edge, High Carbon Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
7" Auto-Adjust Pliers
$0.00
Couldn't load pickup availability
2Pc Index-Tend Pry Bar Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Alu-Master 8-Way Torpedo Level
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Quick-Change jaw quickly converts from clamp to spreader and requires no tools Constructed of high-tech reinforced resin for strength and durability
Exerts up to 250 lbs. of clamping pressure
Patented pistol grip design enhances comfort and ease of use
Non-marring pads grip firmly and protect work
Ideal for clamping/gluing, holding work for sawing/drilling, and positioning work for fastening
Technical Specifications
| Item#: | 1281430 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 518QCN |
| Type | Bar Clamp / Spreader |
| Maximum Opening Size | 18 " |
| Minimum Opening Size | 0 " |
| Throat Depth | 3 1/4 " |
| UPC | 38548103723 |
| Spreading Capacity | 7 1/2 to 26 5/8 " |
| UNSPSC #: | 27000000 |
| TAA Compliant: | No |
