#540A 10" STD CARRIAGE CLAMP
(Pack of
1)
SKU:1230376 Item#: 1230376
Frames made from high strength ductile iron castings
Sliding pin (vise type) handle, single acme thread rolled spindle and oscillating ball and socket tip
Frequently Bought Together
9" All Access Lock Weld Clamp
$0.00
Couldn't load pickup availability
2Pc All Access Lock Weld Clamps Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
2Pc Spoonbill Flatface Lock Clamps Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
18" Bar Clamp / Spreader, 3 1/4" Throat Depth
$0.00
Couldn't load pickup availability
WS5 5" SWIVEL SHOP VISE
$0.00
Couldn't load pickup availability
1345 4" STATIONARY DRILLPRESS VISE
$0.00
Couldn't load pickup availability
11Pc Lock and Load Hammer Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Met 24mm, Cross-Torque Wrench
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 3/8" Drive, 8pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spinning Handmaster Driver Set 5Pc Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
1/4" - 3/4" Cryonitride Spiral Fluted Step Drill - 3/8" Shank
$0.00
Couldn't load pickup availability
Mini-Hole Saw Kit
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Frames made from high strength ductile iron castings Sliding pin (vise type) handle, single acme thread rolled spindle and oscillating ball and socket tip
Technical Specifications
| Item#: | 1230376 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 540A-10 |
| Type | C-Clamp |
| Style | Light Duty |
| Maximum Opening Size | 10 " |
| Handle Type | T-Handle |
| Body Material | Cast Iron |
| Color | Black |
| Finish | Black |
| Handle Material | Steel |
| Locking Type | Thread Locking |
| Minimum Opening Size | 0 " |
| Proof Test | 2850 |
| Spindle Diameter | 7/8 " |
| Throat Depth | 3 5/8 " |
| UPC | 19907220077 |
| UNSPSC #: | 27000000 |
| TAA Compliant: | No |
