AkroBin®, Yellow, 14-3/4" x 16-1/2" x 7"
(Pack of
6)
SKU:1387603 Item#: 1387603
Anti-slide stop prevents stacked bins from shifting forward
Optional dividers allow you to create customizable compartment sizes
Full-width hanger lip supports bin on hanging system
Curved-bottom hopper front makes it easy to retrieve small parts
Reinforced side ribs add strength and prevent spreading when stacked
Large front label area for easy coding and scanning
Extra-wide stacking ledge provides stability, saves space and prevents spills
Efficient Control inventories, shorten assembly times, minimize parts handling
Functional Heavy-duty bins securely stack atop each other, sit on shelving, and hang from Akro-Mils® racks, panels, rails and carts
Durable Molded of industrial-grade polymers, AkroBins® are resistant to weak acids and alkalis. Water, rust and corrosion-proof
Variety Available in multiple sizes and colors
CAUTION: When using bins with hanging systems, do not exceed the weight capacity for the rack, which may be less than the total sum of bin capacities.
Frequently Bought Together
ShelfMax™ Bin, Yellow, 17-5/8" x 6-5/8" x 6"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shelf Bin, Yellow, 11-5/8" x 6-5/8" x 4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
ShelfMax™ Bin, Yellow, 23-5/8" x 6-5/8" x 6"
$0.00
Couldn't load pickup availability
ShelfMax™ Bin, Yellow, 17-5/8" x 6-5/8" x 6"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shelf Bin, Yellow, 11-5/8" x 6-5/8" x 4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
ShelfMax™ Bin, Yellow, 23-5/8" x 6-5/8" x 6"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Vinyl Coated, 7x19, 1/8", 2,000 lbs Breaking Strengt
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Vinyl Coated, 7x7, 3/32", 920 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 1/8", 2,000 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
ShelfMax™ Bin, Yellow, 17-5/8" x 6-5/8" x 6"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shelf Bin, Yellow, 11-5/8" x 6-5/8" x 4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
ShelfMax™ Bin, Yellow, 23-5/8" x 6-5/8" x 6"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Anti-slide stop prevents stacked bins from shifting forward Optional dividers allow you to create customizable compartment sizes
Full-width hanger lip supports bin on hanging system
Curved-bottom hopper front makes it easy to retrieve small parts
Reinforced side ribs add strength and prevent spreading when stacked
Large front label area for easy coding and scanning
Extra-wide stacking ledge provides stability, saves space and prevents spills
Efficient Control inventories, shorten assembly times, minimize parts handling
Functional Heavy-duty bins securely stack atop each other, sit on shelving, and hang from Akro-Mils® racks, panels, rails and carts
Durable Molded of industrial-grade polymers, AkroBins® are resistant to weak acids and alkalis. Water, rust and corrosion-proof
Variety Available in multiple sizes and colors
CAUTION: When using bins with hanging systems, do not exceed the weight capacity for the rack, which may be less than the total sum of bin capacities.
Technical Specifications
| Item#: | 1387603 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 30250 Yellow |
| Type | AkroBin |
| Color | Yellow |
| Outside Length | 14-3/4 " |
| Outside Width | 16-1/2 " |
| Outside Height | 7 " |
| Inside Length | 14 " |
| Inside Width | 14-3/4 " |
| Inside Height | 6-3/4 " |
| Bottom Inside Length | 12 " |
| Capacity | 75 lb |
| Number of Length Dividers | 3 |
| UNSPSC #: | 24112003 |
| TAA Compliant: | Yes |
