Chucking Reamer, 7/16" Dia., High Speed Steel, Right Hand Spiral Flute, 5 1/2"
(Pack of
1)
SKU:1292070 Item#: 1292070
Shorter length provides extra rigidity and strength in tough materials.
Reamers are made to a plus tolerance.
Production length reamers have the same overall lengths as jobber length drills to facilitate ease of setup in automated drilling and reaming equipment. This includes the simple dual drilling and reaming cycle operations in small drill presses or bench lathes, as well as the high cycle automatic screw machine operations. These reamers have a median overall length between stub screw machine reamers and regular length chucking reamers.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender and Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Shorter length provides extra rigidity and strength in tough materials.Reamers are made to a plus tolerance.
Production length reamers have the same overall lengths as jobber length drills to facilitate ease of setup in automated drilling and reaming equipment. This includes the simple dual drilling and reaming cycle operations in small drill presses or bench lathes, as well as the high cycle automatic screw machine operations. These reamers have a median overall length between stub screw machine reamers and regular length chucking reamers.
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | 1292070 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | LVSC535 .4375 |
| Reamer Type | Fractional |
| Type | Chucking |
| Material | High Speed Steel |
| Diameter | 7/16 " |
| Decimal Equivalent | .4375 " |
| Shank Type | Straight |
| Shank Size | .4375 " |
| Flute Type | Right Hand Spiral |
| Flute Length | 1-3/4 |
| Overall Length | 5-1/2 " |
| UNSPSC #: | 23241611 |
| TAA Compliant: | Yes |
