DOT Air Brake Compression Union for Nylon Tubing, Brass, 1/4 x 1/4", Tube x Tube
(Pack of
5)
SKU:84253 Item#: 84253
Fittings are shipped with nuts, sleeves and inserts preassembled, ready to slip onto tubing
Meets D.O.T. FMVSS 571.106
Temperature range: 40°F to +200°F (40°C to +93°C)
Exceeds pressure requirements of automotive air brake systems
Typical applications include air brake systems, air control and gauge lines
Used with nylon tubing (SAE J844, Type 3)
Assembly Instructions
1. Cut tubing squarely.
2. Insert tubing into fitting until bottomed on seat.
3. Tighten nut with wrench until one thread remains visible on the fitting body; or, the nut should be screwed down finger-tight, then wrench-tightened as indicated in the table (this will allow for a number of remakes).
Frequently Bought Together
DOT Compression Connector Male Brass 1/2 x 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Connector Female Brass 1/2 x 7/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Elbow Male 90° Brass 5/8 x 3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Parker DOT PTC Male Swivel Elbow 90 Degrees 5/8x3/8
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male 45° Brass 1/4 x 1/8-27
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Union Tee Brass 3/8 x 3/8 x 3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Sleeve Brass 3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-1/16 to 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Union Brass 3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Swivel Elbow Male 360° Brass 1/4 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 3/4 to 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Swivel Elbow Male 360° Brass 3/8 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 2CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Fittings are shipped with nuts, sleeves and inserts preassembled, ready to slip onto tubing Meets D.O.T. FMVSS 571.106
Temperature range: 40°F to +200°F (40°C to +93°C)
Exceeds pressure requirements of automotive air brake systems
Typical applications include air brake systems, air control and gauge lines
Used with nylon tubing (SAE J844, Type 3)
Assembly Instructions
1. Cut tubing squarely.
2. Insert tubing into fitting until bottomed on seat.
3. Tighten nut with wrench until one thread remains visible on the fitting body; or, the nut should be screwed down finger-tight, then wrench-tightened as indicated in the table (this will allow for a number of remakes).
Technical Specifications
| Item#: | 84253 |
|---|---|
| Fitting Type | Compression - Nylon Tubing |
| Style | DOT |
| Material | Brass |
| Configuration | Union |
| Connection Type A x B | Tube x Tube |
| Fitting Dimension A | 1/4 " |
| Fitting Dimension B | 1/4 " |
| Size | 1/4 |
| Type | Compression |
| UNSPSC #: | 25171700 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.32 lb |
Product Restrictions
