DOT Air Brake Push to Connect Connector, Male, Brass, 3/8 x 1/4-18, Tube x Pipe
(Pack of
5)
SKU:57506 Item#: 57506
Quick and easy assembly; reusable
Construction: CA360 brass with ethylene propylene O-ring
Pressure range vacuum to 150 PSI
Temperature range: 40°F to +250°F (40°C to +121°C)
D.O.T. Approved for Air Brake Applications
Use with nylon tubing
Frequently Bought Together
DOT Connector Male Brass 1/4 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Parker DOT PTC Male Swivel Elbow 90 Degrees 5/8x3/8
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male 45° Brass 1/4 x 1/8-27
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male Nylon 1/4 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 3/8 x 3/8-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Elbow Male 45° Brass 3/8 x 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Swivel Elbow Male 360° Brass 1/4 x 1/8-27
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fuel Line Hose 3/8" ID x 25'
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Swivel Elbow Male 360° Brass 1/4 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Worm Gear Hose Clamp Assortment with Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
All-Plastic Ergonomic Venturi Blow Gun
$0.00
Couldn't load pickup availability
Quick Disconnect Plug Brass 1/4" x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Quick and easy assembly; reusable Construction: CA360 brass with ethylene propylene O-ring
Pressure range vacuum to 150 PSI
Temperature range: 40°F to +250°F (40°C to +121°C)
D.O.T. Approved for Air Brake Applications
Use with nylon tubing
Technical Specifications
| Item#: | 57506 |
|---|---|
| Fitting Type | Air Brake Fittings - Push-to-Connect |
| Material | Brass |
| Configuration | Male Connector |
| Connection Type A x B | Tube x Pipe |
| Fitting Dimension A | 3/8 " |
| Fitting Dimension B | 1/4-18 " |
| UNSPSC #: | 25171700 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.32 lb |
Product Restrictions
