DOT Air Brake Push to Connect Union, Brass, 1/4 x 1/4", Tube x Tube
(Pack of
5)
SKU:57499 Item#: 57499
Quick and easy assembly; reusable
Construction: CA360 brass with ethylene propylene O-ring
Pressure range vacuum to 150 PSI
Temperature range: 40°F to +250°F (40°C to +121°C)
D.O.T. Approved for Air Brake Applications
Use with nylon tubing
Frequently Bought Together
Parker DOT PTC Bulkhead Union 1/4x1/4
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male 90° Brass 1/4 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male 90° Brass 1/4 x 1/8-27
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Connector Male Brass 1/2 x 3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Ball Check Grease Fitting Straight
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Brake Tube Insert Brass 3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Vacuum Hose Connector Straight 1/8 x 1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 11/16 to 1-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 9/16 to 1-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 3/8-18 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pipe Street Tee Brass 1/2-14 x 1/2-14 x 1/2-14
$0.00
Couldn't load pickup availability
Pipe Bushing Brass 1/2-14 x 3/8-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Liner Screw Grommet Nylon M5.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15-1/4" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 5-1/2" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Molding Tape Adhesion Promoter Clear 7.4fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Seam Sealing Tape 8mm x 26'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Quick and easy assembly; reusable Construction: CA360 brass with ethylene propylene O-ring
Pressure range vacuum to 150 PSI
Temperature range: 40°F to +250°F (40°C to +121°C)
D.O.T. Approved for Air Brake Applications
Use with nylon tubing
Technical Specifications
| Item#: | 57499 |
|---|---|
| Fitting Type | Air Brake Fittings - Push-to-Connect |
| Material | Brass |
| Configuration | Union |
| Connection Type A x B | Tube x Tube |
| Fitting Dimension A | 1/4 " |
| Fitting Dimension B | 1/4 " |
| UNSPSC #: | 25171700 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.23 lb |
