Electric/Hybrid Warning Sign, "Danger High Voltage", "No Access Authorized Personnel Only", Plastic, 10"x10"
(Pack of
1)
SKU:1647787 Item#: 1647787
Plastic wall signs are the first line of defense to warn anyone in the area of an electric or hybrid vehicle being worked on. Each sign includes two clear warnings: "Danger High Voltage" and "No Access Authorized Personnel Only"
Includes 4 corner holes for easy mounting
Frequently Bought Together
Humpback All-in-One Pressure Washer System 3,000 PSI
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 5/32 x 1/4" x 30'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butyl Windshield Tape 3/8" x 15'
$0.00
Couldn't load pickup availability
EYE WASH STATION Sign
$0.00
Couldn't load pickup availability
EYE WASH STATION
$0.00
Couldn't load pickup availability
GlobalMark 2 Industrial Label Maker Ribbon
$0.00
Couldn't load pickup availability
Non-Vacuum Hook and Loop Disc 6"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Aluminum Application Flap Disc 4-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Aluminum Application Flap Disc 4-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 30mm x 10'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 1/8 x 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Danger CONFINED SPACE ENTRY PROCEDURES
$0.00
Couldn't load pickup availability
Caution HEARING PROTECTION REQ Sign
$0.00
Couldn't load pickup availability
EYE WASH STATION
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Plastic wall signs are the first line of defense to warn anyone in the area of an electric or hybrid vehicle being worked on. Each sign includes two clear warnings: "Danger High Voltage" and "No Access Authorized Personnel Only" Includes 4 corner holes for easy mounting
Technical Specifications
| Item#: | 1647787 |
|---|---|
| Type | Operational Hazard |
| Size | 10" x 10 " |
| Material | Plastic |
| Sign Header | Electric/Hybrid Vehicle |
| Front Legend | Danger High Voltage |
| Height | 10 " |
| Width | 10 " |
| Mounting Configurations | 4 Corner Holes |
| Description | Danger Electric/Hybrid Vehicle - 10" x 10" |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.24 lb |
