End Mill Cabinet, 9-1/2" H x 26" W x 12" D
(Pack of
1)
SKU:A1C22BL Item#: A1C22BL
Holds end mills from 1/8" to 1"
84 compartments and a deep bottom drawer for additional storage
End mill diameters marked on the inside of the drawers
Lockable each comes supplied with two keys
Stackable on 12" or 15" high stands
Frequently Bought Together
Metric Drill Bit Cabinet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fractional Drill Bit Cabinet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Silver and Deming Drill Bit Cabinet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Metric Drill Bit Cabinet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fractional Drill Bit Cabinet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Silver and Deming Drill Bit Cabinet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Liner Screw Grommet Nylon M5.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nylon Cable Tie 15-1/4" Black
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Spool Brown Steel Rack
$0.00
Couldn't load pickup availability
Gravity Feed Dispenser
$0.00
Couldn't load pickup availability
Plug Taps and Drill Index
$0.00
Couldn't load pickup availability
Metric Drill Bit Cabinet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fractional Drill Bit Cabinet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Silver and Deming Drill Bit Cabinet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Holds end mills from 1/8" to 1" 84 compartments and a deep bottom drawer for additional storage
End mill diameters marked on the inside of the drawers
Lockable each comes supplied with two keys
Stackable on 12" or 15" high stands
Technical Specifications
| Item#: | A1C22BL |
|---|---|
| Description | Cabinet |
| Material | Metal |
| Style | Master |
| Number of Compartments | 84 |
| Color | Blue |
| Will Accommodate | 1/8" to 1" |
| Replacement Lock and Key Set | A1L17 |
| Width | 26 " |
| Height | 9-1/2 " |
| Depth | 12 " |
| Weight | 36 lb |
| UNSPSC #: | 24112401 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 42.0 lb |
