Extruded U-Nut with Locking Thread for GM, Steel, Zinc Organic, M4.2-1.41 Screw Size, 0.65-3.8mm Panel Range
(Pack of
25)
SKU:P85105 Item#: P85105
GM 1992+
GM OEM No. 11513599
M4.2-1.41 (#8) Screw Size
Locking Thread
6.5mm 3.8mm (.025" .150") Panel Range
9.5mm (3/8") Center of Hole to Edge
Front and Rear Bumper and General Purpose
Couldn't load pickup availability
Frequently Bought Together
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Hex Head Body Bolt with 13mm Washer Steel M6
Couldn't load pickup availability
Weatherstrip Retainer Nylon 1/4 x 21/32"
Couldn't load pickup availability
TORX Tap Screw with Dog Point Pan Head Black
Couldn't load pickup availability
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
Couldn't load pickup availability
Product Description
GM 1992+ GM OEM No. 11513599
M4.2-1.41 (#8) Screw Size
Locking Thread
6.5mm 3.8mm (.025" .150") Panel Range
9.5mm (3/8") Center of Hole to Edge
Front and Rear Bumper and General Purpose
Technical Specifications
| Item#: | P85105 |
|---|---|
| Type | Speed Nut |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Organic |
| Panel Range | 0.65 - 3.8 mm |
| Screw Size | M4.2-1.41 |
| Center of Hole to Edge | 9.5 mm |
| Thread Type | Locking |
| Description | Extruded U-Nut |
| Quantity Per Package | 25.0000 |
| Kent Complete 2 Location | Drawer L : Row 3 : Column 3 |
| UNSPSC #: | 25172502 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.14 lb |
