Eyebolt, With Nut, Galvanized, 1/2" x 4-1/2"
(Pack of
5)
SKU:1442305 Item#: 1442305
Galvanized coating
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Shoulder Eyebolt, Machinery, Self-Colored, M7 x 1.0 x 28.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 1/2" x 4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Lag Thread, Zinc-Plated, 5/16" x 2-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut 5/8" x 6" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 1/2"-13, 2,150 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eyebolt, Machinery, Self-Colored, M7 x 1.0 x 28.5
$0.00
Couldn't load pickup availability
ShelfMax™ Bin, Blue, 11-5/8" x 8-3/8" x 6"
$0.00
Couldn't load pickup availability
AkroBin®, Blue, 10-7/8" x 5-1/2" x 5"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Super-Size AkroBin®, Yellow, 20" x 12-3/8" x 8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Head Sheet Metal Screw with 16mm Washer Steel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender and Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Molding Clip with Sealer Nylon Blue 17mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Galvanized coating National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1442305 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 08065 1 |
| Type | Forged Eye Bolt |
| Style | Regular - Machine Thread |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Galvanized |
| Thread Size | 1/2"-13 |
| Shank Length | 4-1/2 " |
| Eye I.D. | 1 " |
| Eye O.D. | 2 " |
| Overall Length | 6-1/2 " |
| Thread Length | 2 " |
| Working Load Limit | 2,200 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
