Eyebolt, With Nut, Galvanized, 3/4" x 12"
(Pack of
2)
SKU:1442517 Item#: 1442517
Galvanized coating
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Welded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 1/2" - 13, 1,800 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 3/8" x 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 1/2" x 4-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut 1/4" x 2" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Welded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 1/2" - 13, 1,800 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 3/8" x 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Nylon Coated, 7x19, 1/4", 7,000 lbs Breaking Strengt
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 1/4", 7,000 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Nylon Coated, 7x19, 1/8", 2,000 lbs Breaking Strengt
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Galvanized coating National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1442517 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 08120 7 |
| Type | Forged Eye Bolt |
| Style | Regular - Machine Thread |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Galvanized |
| Thread Size | 3/4"-10 |
| Shank Length | 12 " |
| Eye I.D. | 1-1/2 " |
| Eye O.D. | 2-3/4 " |
| Overall Length | 14-3/4 " |
| Thread Length | 4 " |
| Working Load Limit | 5,200 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
