Squids - Glove Grabbers, Dual Clip, Acetal Copolymer, 26 lbs., Granite
(Pack of
6)
SKU:1652038 Item#: 1652038
KEEPS GEAR CLOSE Holds face masks, gloves, mittens, keys, PPE, towels and more keeping them at the ready
TWO STRONG CLIPS Dual clip model connects to clothing, belt loops, tool belts, d-rings and more
DURABLE Ultra-resilient acetal copolymer and thermoplastic polyurethane materials are non-conductive and temperature resistant
BREAKAWAY DESIGN Safely separates and allows for individual clips to be used independently on key chains, d-rings and more
PREVENTS DROPPED & LOST OBJECTS Reduces injuries and prevents dropped, lost and foreign objects by keeping gloves, PPE and other gear clipped to the person or worksite
BREAK STRENGTH Average breaking strength = 26lbs / 11.8kg
Made in the USA
Frequently Bought Together
Glove Grabbers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Glove Grabbers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Squids 3420 Swiveling Glove Clip Holder with Dual Clips
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
BK1 Bearkat Safety Glasses
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Universal Sorbent Pad
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 8 x 10"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
KEEPS GEAR CLOSE Holds face masks, gloves, mittens, keys, PPE, towels and more keeping them at the ready TWO STRONG CLIPS Dual clip model connects to clothing, belt loops, tool belts, d-rings and more
DURABLE Ultra-resilient acetal copolymer and thermoplastic polyurethane materials are non-conductive and temperature resistant
BREAKAWAY DESIGN Safely separates and allows for individual clips to be used independently on key chains, d-rings and more
PREVENTS DROPPED & LOST OBJECTS Reduces injuries and prevents dropped, lost and foreign objects by keeping gloves, PPE and other gear clipped to the person or worksite
BREAK STRENGTH Average breaking strength = 26lbs / 11.8kg
Made in the USA
Technical Specifications
| Item#: | 1652038 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 19315-BULK |
| Style | Dual Clip |
| Color | Gray |
| Type | Glove Grabbers |
| Material | Acetal Copolymer |
| Height | 1 " |
| Width | 1 " |
| Protection | Non-Conductive |
| Load Limit | 26 lbs. |
| Length | 6.5 " |
| Description | Glove Grabbers with Dual Clips |
| Quantity Per Package | 6 Ea. |
| UNSPSC #: | 46181500 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.34 lb |
