Squids - Swiveling Glove Grabbers, Dual Clip, Acetal Copolymer, 12.5 lbs., Granite
(Pack of
6)
SKU:1652043 Item#: 1652043
KEEPS GEAR CLOSE Holds face masks, gloves, mittens, keys, PPE, towels and more keeping them at the ready
TWO STRONG CLIPS Dual clip model connects to clothing, belt loops, tool belts, d-rings and more
DURABLE Ultra-resilient acetal copolymer and thermoplastic polyurethane materials are non-conductive and temperature resistant
BREAKAWAY DESIGN Safely separates and allows for individual clips to be used independently on key chains, d-rings and more
PREVENTS DROPPED & LOST OBJECTS Reduces injuries and prevents dropped, lost and foreign objects by keeping gloves, PPE and other gear clipped to the person or worksite
BREAK STRENGTH Average breaking strength = 26lbs / 11.8kg
Made in the USA
Frequently Bought Together
Squids 3420 Swiveling Glove Clip Holder with Dual Clips
$0.00
Couldn't load pickup availability
Squids 3420 Swiveling Glove Clip Holder with Dual Clips
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nitrile Gloves, Blue, 4 Mil, X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
N9690 Ninja Ice Dipped Gloves
$0.00
Couldn't load pickup availability
Diamond Texture Premium Nitrile Gloves, Orange, 8 Mil, Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Diamond Texture Premium Nitrile Gloves, Black, 8 Mil, Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
A100301 3/4in Gate Opening Steel Self-Locking Carabiner, 3600lb Gate
$0.00
Couldn't load pickup availability
Baseball Style Bump Cap with HDPE Protective Liner and Adjustable Back
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Pink
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Clip Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Panel Molding Clip Nylon White 12 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
KEEPS GEAR CLOSE Holds face masks, gloves, mittens, keys, PPE, towels and more keeping them at the ready TWO STRONG CLIPS Dual clip model connects to clothing, belt loops, tool belts, d-rings and more
DURABLE Ultra-resilient acetal copolymer and thermoplastic polyurethane materials are non-conductive and temperature resistant
BREAKAWAY DESIGN Safely separates and allows for individual clips to be used independently on key chains, d-rings and more
PREVENTS DROPPED & LOST OBJECTS Reduces injuries and prevents dropped, lost and foreign objects by keeping gloves, PPE and other gear clipped to the person or worksite
BREAK STRENGTH Average breaking strength = 26lbs / 11.8kg
Made in the USA
Technical Specifications
| Item#: | 1652043 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 19515-BULK |
| Style | Swivel Clip |
| Color | Gray |
| Type | Glove Grabbers |
| Material | Acetal Copolymer |
| Height | 0.6 " |
| Width | 1 " |
| Protection | Non-Conductive |
| Load Limit | 12.5 lbs. |
| Length | 5.5 " |
| Description | Swiveling Glove Grabbers with Dual Clips |
| Quantity Per Package | 6 Ea. |
| UNSPSC #: | 46181500 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.1984 lb |
