Squids - Glove Grabbers, Dual Clip, Acetal Copolymer, 26 lbs., Red
(Pack of
6)
SKU:1652037 Item#: 1652037
KEEPS GEAR CLOSE Holds face masks, gloves, mittens, keys, PPE, towels and more keeping them at the ready
TWO STRONG CLIPS Dual clip model connects to clothing, belt loops, tool belts, d-rings and more
DURABLE Ultra-resilient acetal copolymer and thermoplastic polyurethane materials are non-conductive and temperature resistant
BREAKAWAY DESIGN Safely separates and allows for individual clips to be used independently on key chains, d-rings and more
PREVENTS DROPPED & LOST OBJECTS Reduces injuries and prevents dropped, lost and foreign objects by keeping gloves, PPE and other gear clipped to the person or worksite
BREAK STRENGTH Average breaking strength = 26lbs / 11.8kg
Made in the USA
Frequently Bought Together
Glove Grabbers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Glove Grabbers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Squids 3420 Swiveling Glove Clip Holder with Dual Clips
$0.00
Couldn't load pickup availability
Diamond Texture Premium Nitrile Gloves, Orange, 8 Mil, Medium, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
9178NFO Cut Resistant Gloves
$0.00
Couldn't load pickup availability
92738PU Cut Pro Cut Resistant Gloves
$0.00
Couldn't load pickup availability
Diamond Texture Premium Nitrile Gloves, Black, 8 Mil, X-Large, 90/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
1000 Series Safety Glasses
$0.00
Couldn't load pickup availability
BearKat BK1 Series Safety Glasses, Large, Clear UV-AF Anti-Fog Lens, Frameless, Hybrid Temple
$0.00
Couldn't load pickup availability
Anti-Rattle/Squeak BRS Tape 30mm x 10'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 1/8 x 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
KEEPS GEAR CLOSE Holds face masks, gloves, mittens, keys, PPE, towels and more keeping them at the ready TWO STRONG CLIPS Dual clip model connects to clothing, belt loops, tool belts, d-rings and more
DURABLE Ultra-resilient acetal copolymer and thermoplastic polyurethane materials are non-conductive and temperature resistant
BREAKAWAY DESIGN Safely separates and allows for individual clips to be used independently on key chains, d-rings and more
PREVENTS DROPPED & LOST OBJECTS Reduces injuries and prevents dropped, lost and foreign objects by keeping gloves, PPE and other gear clipped to the person or worksite
BREAK STRENGTH Average breaking strength = 26lbs / 11.8kg
Made in the USA
Technical Specifications
| Item#: | 1652037 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 19313-BULK |
| Style | Dual Clip |
| Color | Red |
| Type | Glove Grabbers |
| Material | Acetal Copolymer |
| Height | 1 " |
| Width | 1 " |
| Protection | Non-Conductive |
| Load Limit | 26 lbs. |
| Length | 6.5 " |
| Description | Glove Grabbers with Dual Clips |
| Quantity Per Package | 6 Ea. |
| UNSPSC #: | 46181500 |
| TAA Compliant: | Yes |
