Squids - Swiveling Glove Grabbers, Dual Clip, Acetal Copolymer, 12.5 lbs., Orange
(Pack of
6)
SKU:1652045 Item#: 1652045
KEEPS GEAR CLOSE Holds face masks, gloves, mittens, keys, PPE, towels and more keeping them at the ready
TWO STRONG CLIPS Dual clip model connects to clothing, belt loops, tool belts, d-rings and more
DURABLE Ultra-resilient acetal copolymer and thermoplastic polyurethane materials are non-conductive and temperature resistant
BREAKAWAY DESIGN Safely separates and allows for individual clips to be used independently on key chains, d-rings and more
PREVENTS DROPPED & LOST OBJECTS Reduces injuries and prevents dropped, lost and foreign objects by keeping gloves, PPE and other gear clipped to the person or worksite
BREAK STRENGTH Average breaking strength = 26lbs / 11.8kg
Made in the USA
Frequently Bought Together
Glove Grabbers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Glove Grabbers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Glove Grabbers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, 2X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Latex Gloves, Natural, 8 Mil, Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
92738PU Cut Pro Cut Resistant Gloves
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, 2X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Seam Sealing Tape 8mm x 26'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
KEEPS GEAR CLOSE Holds face masks, gloves, mittens, keys, PPE, towels and more keeping them at the ready TWO STRONG CLIPS Dual clip model connects to clothing, belt loops, tool belts, d-rings and more
DURABLE Ultra-resilient acetal copolymer and thermoplastic polyurethane materials are non-conductive and temperature resistant
BREAKAWAY DESIGN Safely separates and allows for individual clips to be used independently on key chains, d-rings and more
PREVENTS DROPPED & LOST OBJECTS Reduces injuries and prevents dropped, lost and foreign objects by keeping gloves, PPE and other gear clipped to the person or worksite
BREAK STRENGTH Average breaking strength = 26lbs / 11.8kg
Made in the USA
Technical Specifications
| Item#: | 1652045 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 19518-BULK |
| Style | Swivel Clip |
| Color | Orange |
| Type | Glove Grabbers |
| Material | Acetal Copolymer |
| Height | 0.6 " |
| Width | 1 " |
| Protection | Non-Conductive |
| Load Limit | 12.5 lbs. |
| Length | 5.5 " |
| Description | Swiveling Glove Grabbers with Dual Clips |
| Quantity Per Package | 6 Ea. |
| UNSPSC #: | 46181500 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.1764 lb |
