Squids - Swiveling Glove Grabbers, Dual Clip, Acetal Copolymer, 12.5 lbs., Lime
(Pack of
6)
SKU:1652046 Item#: 1652046
This glove holder features a design with a swiveling link that allows it to rotate freely without getting bound up.
Dual clip model connects to clothing, belt loops, tool belts, d-rings and more
Swiveling design prevents the grabber and the gear being held from getting bound up
Ultra-resilient acetal copolymer and thermoplastic polyurethane materials are non-conductive and temperature resistant
Breakaway design
Prevents dropped and lost objects
Made in the USA
Frequently Bought Together
Glove Grabbers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Glove Grabbers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Glove Grabbers
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, 2X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Latex Gloves, Natural, 8 Mil, Large, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
92738PU Cut Pro Cut Resistant Gloves
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Medium, 1,000/Case
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, 2X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Seam Sealing Tape 8mm x 26'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Premium Nitrile Gloves, Black, 6 Mil, X-Large, 100/Box
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
This glove holder features a design with a swiveling link that allows it to rotate freely without getting bound up. Dual clip model connects to clothing, belt loops, tool belts, d-rings and more
Swiveling design prevents the grabber and the gear being held from getting bound up
Ultra-resilient acetal copolymer and thermoplastic polyurethane materials are non-conductive and temperature resistant
Breakaway design
Prevents dropped and lost objects
Made in the USA
Technical Specifications
| Item#: | 1652046 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 19519-BULK |
| Style | Swivel Clip |
| Color | Green |
| Type | Glove Grabbers |
| Material | Acetal Copolymer |
| Height | 0.6 " |
| Width | 1 " |
| Protection | Non-Conductive |
| Load Limit | 12.5 lbs. |
| Length | 5.5 " |
| Description | Swiveling Glove Grabbers with Dual Clips |
| Quantity Per Package | 6 Ea. |
| UNSPSC #: | 46181500 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.1984 lb |
