Twist Knot Wire Wheel 3" Dia., .014" SS Wire Dia., 1/4" Shank, Stainless Steel Bristles
(Pack of
1)
SKU:PM08154305 Item#: PM08154305
Twisted knot stringer design delivers an aggressive, smooth performance rate
Removes a wide variety of coatings and contaminants such as paint, rust, scale and weld slag
Good choice for cleaning grooves and weld beads, as well as preparing surfaces for welds or coating applications
Stainless steel wire is recommended for use on stainless steel, aluminum and other non-ferrous metals
Stainless steel wheel is stamped with SS for easy identification
Frequently Bought Together
Stemmed Crimped Wire Wheel 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Curved Wood Handle Scratch Brush
$0.00
Couldn't load pickup availability
Double Spiral Tube Brush 1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Drill Bit Alloy Steel 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 2-3/4" (M8)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
$0.00
Couldn't load pickup availability
Utility Knife, Folding , 4" Closed
$0.00
Couldn't load pickup availability
Autobahn Ergo Magna EZ Crimper Ratcheting Terminal Crimper
$0.00
Couldn't load pickup availability
11Pc Lock and Load Hammer Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flashlight with Continuity Tester
$0.00
Couldn't load pickup availability
Met 24mm, Cross-Torque Wrench
$0.00
Couldn't load pickup availability
11Pc Lock and Load Hammer Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Flashlight with Continuity Tester
$0.00
Couldn't load pickup availability
Met 24mm, Cross-Torque Wrench
$0.00
Couldn't load pickup availability
Stemmed Crimped Wire Wheel 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
ConFlex Encapsulated Wire Wheel 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Medium Face Crimped Wire Wheel 6"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Twisted knot stringer design delivers an aggressive, smooth performance rate Removes a wide variety of coatings and contaminants such as paint, rust, scale and weld slag
Good choice for cleaning grooves and weld beads, as well as preparing surfaces for welds or coating applications
Stainless steel wire is recommended for use on stainless steel, aluminum and other non-ferrous metals
Stainless steel wheel is stamped with SS for easy identification
Technical Specifications
| Item#: | PM08154305 |
|---|---|
| Type | Knot-Type |
| Style | Stemmed |
| Material | Stainless Steel |
| O.D. | 3 " |
| Arbor Size | 1/4" Shank |
| Wire Gauge | 0.014 " |
| Maximum RPM | 25,000 |
| Knots | 20 |
| Shank Size | 1/4 " |
| Shank Length | 7/8 " |
| Face Width | 3/8 " |
| UNSPSC #: | 27111907 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.38 lb |
