Window Mount Electric/Hybrid Vehicle Safety Sign, "Danger High Voltage", "No Access Authorized Personnel Only", Technician in Charge, 7"x10", Plastic Sign
(Pack of
1)
SKU:1647958 Item#: 1647958
Window mount electric and hybrid vehicle sign to warn other workers that a high voltage vehicle is being worked on and that only authorized personnel are allowed near the vehicle. Includes a suction cup mount so it can be applied directly to a window. Area for the technician in charge to write their name in (wet erase markers recommended). Made from durable eco-friendly plastic and measures 10"H x 7"W.
Frequently Bought Together
Welding and Spark Deflection Paper 24" x 150'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Paint Marker Pink
$0.00
Couldn't load pickup availability
Service Dispatch Number 3000 to 3999
$0.00
Couldn't load pickup availability
DANGER AREA IN FRONT OF ELECTRICAL PANEL Sign
$0.00
Couldn't load pickup availability
NOT AN EXIT Sign
$0.00
Couldn't load pickup availability
BMP71 Indoor/Outdoor Vinyl Tape
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bullseye #12 Bottle with Trigger Sprayer 22fl.oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 5/8" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 2CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Danger Hard Hat Steel Toe Shoes & Safety Glasses Required Beyond This Point Sign, Plastic .040
$0.00
Couldn't load pickup availability
FIRE EXTINGUISHER Sign
$0.00
Couldn't load pickup availability
Danger CONSTRUCTION AREA Sign
$0.00
Couldn't load pickup availability
Euro-Black™ Satin Finish 15oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 12 to 10 AWG Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Window mount electric and hybrid vehicle sign to warn other workers that a high voltage vehicle is being worked on and that only authorized personnel are allowed near the vehicle. Includes a suction cup mount so it can be applied directly to a window. Area for the technician in charge to write their name in (wet erase markers recommended). Made from durable eco-friendly plastic and measures 10"H x 7"W.Technical Specifications
| Item#: | 1647958 |
|---|---|
| Type | Operational Hazard |
| Material | Plastic |
| Sign Header | Electric/Hybrid Vehicle |
| Front Legend | Danger High Voltage |
| Height | 10 " |
| Width | 7 " |
| Mounting Configurations | Window Mount/Suction Cup |
| Description | Danger Electric/Hybrid Vehicle Window - 10"x7" |
| Quantity Per Package | 1 ea. |
| UNSPSC #: | 55121704 |
| TAA Compliant: | Yes |
