Cryomagna Cut 15/16" Dia Safety Reamer, Dual Magnet Design
(Pack of
1)
SKU:DY81921516 Item#: DY81921516
Black and Gold surface treatment for added wear resistance
Tapered flute for easy alignment
Heavy duty design for structural applications
Hex shank design to ensure proper reaming without slipping
Dual magnet design in shank to protect against danger and loss, OSHA 29CFR Part 1926.759
Left-hand spiral / right-hand cut for chip evacuation
Cryophase™ treatment extends the wear resistance and useful life of these Safety Reamers
Hardness - 62-64Rc
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Frequently Bought Together
Cryomagna Cut 11/16" Dia Safety Reamer
Couldn't load pickup availability
Aligning Reamer HSS 1"
Couldn't load pickup availability
3PC Cryo Step Reamer Set, 3/8" Shank
Couldn't load pickup availability
Aluminum Oxide Grain Locking Grinding Disc 2"
Couldn't load pickup availability
Reinforced Mini Cut-Off Wheel 3"
Couldn't load pickup availability
Cryobit 1/8" Dia. Maintenance Drill Bit , 135o Split Point, No Flats
Couldn't load pickup availability
Adhesive-Back Shim Stock 9/16 x 1" x 30'
Couldn't load pickup availability
34 Oz Manual Sprayer
Couldn't load pickup availability
Quick Seal 2000 Sprayable Seam Sealer Beige
Couldn't load pickup availability
Brown & Sharpe Taper Reamer HSS 4-3/4"
Couldn't load pickup availability
Aligning Reamer HSS 7/8"
Couldn't load pickup availability
Cryocut 1" 5-Flute Reamer, 1/2" Shank
Couldn't load pickup availability
Fender and Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
Couldn't load pickup availability
Fender Liner Screw Grommet Nylon M5.5
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Push-Type Retainer Nylon 10mm
Couldn't load pickup availability
11Pc Lock and Load Hammer Set
Couldn't load pickup availability
Met 24mm, Cross-Torque Wrench
Couldn't load pickup availability
Universal Socket Set, SAE, 3/8" Drive, 8pc
Couldn't load pickup availability
Product Description
Black and Gold surface treatment for added wear resistance Tapered flute for easy alignment
Heavy duty design for structural applications
Hex shank design to ensure proper reaming without slipping
Dual magnet design in shank to protect against danger and loss, OSHA 29CFR Part 1926.759
Left-hand spiral / right-hand cut for chip evacuation
Cryophase™ treatment extends the wear resistance and useful life of these Safety Reamers
Hardness - 62-64Rc
CAUTION: Any cutting tool may break or shatter under improper use. Government regulations require use of safety glasses and other appropriate safety equipment at all times in the vicinity of use.
Technical Specifications
| Item#: | DY81921516 |
|---|---|
| Type | Safety Reamer |
| Material | High Speed Steel |
| Diameter | 15/16 " |
| Decimal Equivalent | 0.9375 " |
| Shank Type | Hex |
| Finish | Gold |
| Flats | 6 |
| Flute Type | Right Hand Spiral |
| Flute Length | 5 " |
| Pilot Drill Diameter | 15/32 " |
| Overall Length | 7 " |
| Hex Size | 1-7/16 " |
| UNSPSC #: | 23241600 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.185 lb |
