Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 5/16" x 1-1/8"
(Pack of
10)
SKU:1593237 Item#: 1593237
Self-colored
Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Welded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 6mm, 400 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 3/4" x 12"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut 1/4" x 2" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 3/8", 1,000 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut 1/4" x 4" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Welded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 6mm, 400 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Caster Swivel Heavy-Duty 6 x 2" Wheel
$0.00
Couldn't load pickup availability
10ft Fiberglas Step Ladder 7310
$0.00
Couldn't load pickup availability
3ft Fiberglass Step Ladder 7403
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Self-colored Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1593237 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 11625 1 |
| Type | Machinery Eye Bolt |
| Style | Plain Pattern |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Self-Colored |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Shank Length | 1-1/8 " |
| Eye I.D. | 7/8 " |
| Eye O.D. | 1-1/2 " |
| Overall Length | 2-5/8 " |
| Working Load Limit | 900 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 1.03 lb |
