748A 740 SERIES MECH. VISE -SWIVEL BASE 8" JAW
(Pack of
1)
SKU:1226879 Item#: 1226879
Each vise has a heavy-duty casting built for rugged use and extended life. Lifetime lubrication means the grease is permanently sealed in for trouble-free service.
Large anvil work surface
Heavy-duty 30,000 PSI castings for long life and added strength
Swivel base rotates 360º and has double lockdowns ensuring maximum stability
Powder-coat paint resists scratches and provides a tough durable finish
Replaceable hardened steel top and pipe jaws
Frequently Bought Together
11" Locking C-Clamp Withswivel Pads Carded
$0.00
Couldn't load pickup availability
WS4 4" Shop Vise
$0.00
Couldn't load pickup availability
6-1/2"Jwidth Rubber Face Jaw Cap
$0.00
Couldn't load pickup availability
Master Security Bit Set 203Pc
$0.00
Couldn't load pickup availability
8Pc Metric Mini Double Head Wrench Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Comfort Grip Ergonomic Jumbo Awl, 4 pc Hook & Pick Set
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cowl Bumper Fender Liner/Engine Under Cover Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 1/4" (M6)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Spot Weld Remover Drill Bit HSS 3/8" (M10)
$0.00
Couldn't load pickup availability
Cross-Over Socket Extension Set, 3/8" Drive, 3 Piece
$0.00
Couldn't load pickup availability
5-1/2"Jwidth Rubber Face Jaw Cap
$0.00
Couldn't load pickup availability
1460 6" HEAVY DUTY DRILLPRESS VISE STATIO
$0.00
Couldn't load pickup availability
5" Jaw Hi-Visibility Safety Vise
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Each vise has a heavy-duty casting built for rugged use and extended life. Lifetime lubrication means the grease is permanently sealed in for trouble-free service. Large anvil work surface
Heavy-duty 30,000 PSI castings for long life and added strength
Swivel base rotates 360º and has double lockdowns ensuring maximum stability
Powder-coat paint resists scratches and provides a tough durable finish
Replaceable hardened steel top and pipe jaws
Technical Specifications
| Item#: | 1226879 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 748A |
| Type | Shop Vise |
| Base Type | Swivel |
| Jaw Opening | 8-1/4 " |
| Jaw Width | 8 " |
| Maximum Pipe Jaw Capacity | 3-1/2 " |
| Minimum Pipe Jaw Capacity | 1/4 " |
| Throat Depth | 4-3/4 " |
| Jaw Material | Steel |
| Material | Ductile Iron |
| Locking Type | Threaded |
| UNSPSC #: | 27000000 |
| TAA Compliant: | No |
