Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 1/4" x 1"
(Pack of
10)
SKU:1593401 Item#: 1593401
Self-colored
Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Eye Bolt, Lag Screw, 1/4 x 2-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Unwelded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 3/8" - 16, 500 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 1/2" x 8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Unwelded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 3/8" - 16, 500 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Welded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 10mm, 1,000 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt, Lag Screw, 1/4 x 2-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
AkroBin®, Yellow, 5-3/8" x 4-1/8" x 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shelf Bin, Blue, 23-5/8" x 4-1/8" x 4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Nest & Stack Tote Lid, Gray, 19-1/2" x 15-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Rocker Door and Exterior Molding Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Phillips Truss Head Sheet Metal Screw Steel 15mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Splash Shield Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Self-colored Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1593401 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 11605 3 |
| Type | Machinery Eye Bolt |
| Style | Plain Pattern |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Self-Colored |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Shank Length | 1 " |
| Eye I.D. | 3/4 " |
| Eye O.D. | 1-1/4 " |
| Overall Length | 2-1/4 " |
| Working Load Limit | 500 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
| Weight: | 0.46 lb |
