Eyebolt, With Nut, Galvanized, 1" x 9"
(Pack of
1)
SKU:1442373 Item#: 1442373
Galvanized coating
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Eye Bolt with Nut 1/4" x 4" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Welded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 6mm, 400 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 3/4" x 12"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Oversize Screw Pin Anchor Shackle, Stainless Steel, 3/8", 2,000 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shoulder Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 3/8", 1,000 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut 1/4" x 4" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Resin Utility Cart
$0.00
Couldn't load pickup availability
Caster Swivel Heavy-Duty 6 x 2" Wheel
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Bare, 7x19, 3/16", 4,200 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper and Wheel Well Liner Push-Type Retainer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Apron Drive Rivet 8mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Engine Under Cover Drive Rivet Plastic 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Galvanized coating National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1442373 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 08154 2 |
| Type | Forged Eye Bolt |
| Style | Regular - Machine Thread |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Galvanized |
| Thread Size | 1-8 " |
| Shank Length | 9 " |
| Eye I.D. | 2 " |
| Eye O.D. | 3-3/4 " |
| Overall Length | 12-3/4 " |
| Thread Length | 4 " |
| Working Load Limit | 10,000 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
Product Restrictions
