Jam Nut with Nylon Insert, Grade 2, Low Carbon Steel, Zinc Finish, Coarse Thread, 1-1/2" Across Flats, 1-8
(Pack of
10)
SKU:54666 Item#: 54666
Conform to SAE Specification 122 and ANSI/ASME Specification B18.2.2
Grade 2, low carbon steel
Class 2B threads
Frequently Bought Together
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 25mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Alloy Steel 1/4-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
Open End Rivet Large Flange Head Aluminum 3/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
SAE J995C Locknut with Nylon Insert Grade A 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 985 Locknut with Nylon Insert A2 SS M6-1
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 982 High Locknut with Nylon Insert M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 3/8-16
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 2 Steel 1/4-20
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M14-2
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 6921 Hex Flange Bolt Grade 8.8 M6-1 x 16mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Nut Grade 8 Steel M8-1.25
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Conform to SAE Specification 122 and ANSI/ASME Specification B18.2.2 Grade 2, low carbon steel
Class 2B threads
Technical Specifications
| Item#: | 54666 |
|---|---|
| Diameter | 1 " |
| Thread Pitch | 8 |
| Grade | 2 |
| Finish | Bright Zinc |
| Type | Nylon Insert Jam Nut |
| Material | Carbon Steel |
| Across Flats | 1-1/2 " |
| Thread | Coarse |
| Maximum Temperature | 350º F |
| Proof | 120,000 PSI |
| Quantity Per Package | 10.0000 |
| UNSPSC #: | 31161716 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 1.19 lb |
