Slotted Hex Head Hose Clamp with 5/16" Hardened Carbon Steel Screw, 301 Stainless Steel, #28, 1-5/16 to 2-1/4" Clamp ID
(Pack of
25)
SKU:P64107M01 Item#: P64107M01
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
S304 stainless steel band
304 stainless steel 5/16" hex head screw with deep slot - use wrench, nut driver or screwdriver to tighten
Size indicated on each hose clamp
Full 1/2" band width
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
Use to secure all types of push-on hose for fuel line, air line, radiator, vacuum and heater applications
Frequently Bought Together
Constant Torque Hose Clamp SS 2-3/4 to 3-5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Nut Brass 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
H213 Truck Hose 47/64" OD x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose End Brass 3/8" x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Split Rivet Aluminum for Bumper 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/2" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
High-Strength Double Side Molding Tape 1/4" x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion S304 stainless steel band
304 stainless steel 5/16" hex head screw with deep slot - use wrench, nut driver or screwdriver to tighten
Size indicated on each hose clamp
Full 1/2" band width
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
Use to secure all types of push-on hose for fuel line, air line, radiator, vacuum and heater applications
Technical Specifications
| Item#: | P64107M01 |
|---|---|
| Category | Slotted Hex Head Hose Clamp |
| Applications | Low Pressure Applications (fuel, air, radiator, vacuum, heater) |
| SAE Size | 28 |
| Material | 301 Stainless Steel Band with case hardened carbon steel 5/16" screw |
| Minimum Diameter | 1-5/16 " |
| Maximum Diameter | 2-1/4 " |
| Width | 1/2 " |
| UNSPSC #: | 31162906 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.066 lb |
Product Restrictions
