Slotted Hex Head Hose Clamp with 5/16" Hardened Carbon Steel Screw, 301 Stainless Steel, #8, 7/16 to 1" Clamp ID
(Pack of
25)
SKU:P28915M01 Item#: P28915M01
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
S304 stainless steel band
304 stainless steel 5/16" hex head screw with deep slot - use wrench, nut driver or screwdriver to tighten
Size indicated on each hose clamp
Full 1/2" band width
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
Use to secure all types of push-on hose for fuel line, air line, radiator, vacuum and heater applications
Frequently Bought Together
Hose Clamp 304 SS 2-13/16 to 3-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Band-It Clamp High-Carbon Steel 5 x 5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Constant Torque Hose Clamp SS 4-1/4 to 5-1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Sleeve Brass 3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-1/16 to 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Union Brass 3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Windshield Wiper and Vacuum Tubing 7/32" ID x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fuel Line Hose 1/4" ID x 25'
$0.00
Couldn't load pickup availability
H353H Truck Hose 1-15/64" OD x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Swivel Elbow Male 360° Brass 1/4 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 3/4 to 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Swivel Elbow Male 360° Brass 3/8 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 2CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Euro-Black™ Satin Finish 15oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 12 to 10 AWG Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
BK1 Bearkat Safety Glasses
$0.00
Couldn't load pickup availability
Euro-Black™ Satin Finish 15oz
$0.00
Couldn't load pickup availability
Butt Connector 12 to 10 AWG Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
Marker Pen Yellow
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion S304 stainless steel band
304 stainless steel 5/16" hex head screw with deep slot - use wrench, nut driver or screwdriver to tighten
Size indicated on each hose clamp
Full 1/2" band width
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
Use to secure all types of push-on hose for fuel line, air line, radiator, vacuum and heater applications
Technical Specifications
| Item#: | P28915M01 |
|---|---|
| Category | Slotted Hex Head Hose Clamp |
| Applications | Low Pressure Applications (fuel, air, radiator, vacuum, heater) |
| SAE Size | 8 |
| Material | 301 Stainless Steel Band with case hardened carbon steel 5/16" screw |
| Minimum Diameter | 7/16 " |
| Maximum Diameter | 1 " |
| Width | 1/2 " |
| UNSPSC #: | 31162906 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.046 lb |
Product Restrictions
