Turnbuckle, Body Only, Self-Colored, 5/8" x 6"
(Pack of
1)
SKU:1442553 Item#: 1442553
Self-colored
Meets ASTM F1145 Type 1, Grade 1, Class B
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 7/16" x 1-3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 5/16" x 5"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 1/4" x 1"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Vinyl Coated, 7x19, 3/16", 4,200 lbs Breaking Streng
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope, Steel, Nylon Coated, 7x7, 1/16", 480 lbs Breaking Strength
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wire Rope Uncoated 1960 Safe Load 5/16" x 100'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front/Rear Bumper Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Bumper Trim Panel/Running Board Split Rivet
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Bumper Shield Retainer 11/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turnbuckle, Aluminum, Eye and Eye, 3/16" x 1.61" Take Up
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turnbuckle, Aluminum, Eye and Eye, 1/4" x 2.04" Take Up
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turnbuckle, Jaw and Eye, Galvanized, 1/4" x 4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Self-colored Meets ASTM F1145 Type 1, Grade 1, Class B
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1442553 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 03834 8 |
| Type | Body |
| Diameter | 5/8 " |
| Overall Length | 7-7/8 " |
| Working Load Limit | 3,500 lb |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Self-Colored |
| UNSPSC #: | 24101611 |
| TAA Compliant: | Yes |
