Eyebolt, Machinery, Self-Colored, 1-1/2" x 3-1/2"
(Pack of
1)
SKU:1442229 Item#: 1442229
Self-colored
Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Frequently Bought Together
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 3/8" x 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eyebolt, With Nut, Galvanized, 1/2" x 4-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 5/16" x 3"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Eye Bolt with Nut 1/4" x 2" Long
$0.00
Couldn't load pickup availability
Welded Eye Bolt with Nut, Stainless Steel, 1/2" - 13, 1,800 lb WLL
$0.00
Couldn't load pickup availability
Turned Eyebolt, Zinc-Plated, 3/8" x 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
7ft Fiberglass Step Ladder 6207
$0.00
Couldn't load pickup availability
Lock-In Utility Bucket AC52-UB
$0.00
Couldn't load pickup availability
8ft Fiberglass Leaning Lader L7308
$0.00
Couldn't load pickup availability
Drive Rivet Nylon M8
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Radiator and Grille Drive Rivet 7mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Push-Type Retainer Nylon 18mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Self-colored Drop-forged steel
Heat-treated
National coarse thread
CAUTION: Do not exceed working load limits.
Technical Specifications
| Item#: | 1442229 |
|---|---|
| Manufacturer Model #: | 11851 4 |
| Type | Machinery Eye Bolt |
| Style | Plain Pattern |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Self-Colored |
| Thread Size | 1-1/2-6 |
| Shank Length | 3-1/2 " |
| Eye I.D. | 2-1/2 " |
| Eye O.D. | 5-3/16 " |
| Overall Length | 8-11/16 " |
| Working Load Limit | 21,000 lb |
| UNSPSC #: | 31162600 |
| TAA Compliant: | Yes |
