DIN 931 Hex Cap Screw, Property Class 10.9, Steel, Plain Finish, Coarse Thrd, 18.7mm Hd Height, 46mm Across Flats, M30-3.5 x 140mm
(Pack of
1)
SKU:1435931 Item#: 1435931
1,040 MPa (150,000 PSI) minimum ultimate tensile strength
Meets DIN Specifications 933 (full thread) and 931 (partial thread)
Frequently Bought Together
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M8-1.25 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M6-1 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 6921 Hex Flange Bolt Grade 8.8 M8-1.25 x 35mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M10-1.5 x 70mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M10-1.5 x 60mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M6-1 x 55mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Flange Bolt Grade 10.9 M8-1.25 x 40mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
DIN 6921 Hex Flange Bolt Grade 8.8 M8-1.25 x 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Sheet Metal Screw Phillips Truss Head #14 x 3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 5/16-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Nut Grade 8 Steel 1/2-13
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hex Cap Screw Property Class 8.8 M10-1.5 x 30mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Wheel Opening Drive Rivet Aluminum 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 2CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
1,040 MPa (150,000 PSI) minimum ultimate tensile strength Meets DIN Specifications 933 (full thread) and 931 (partial thread)
Technical Specifications
| Item#: | 1435931 |
|---|---|
| Style | Industry Standard |
| Diameter | M30 |
| Thread Pitch | 3.5 mm |
| Thread | Coarse |
| Length | 140 mm |
| Type | Hex Cap Screw |
| Across Flats | 46 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 10.9 |
| Finish | Plain |
| Tensile Strength | 1,040 MPa |
| Specifications | DIN 931 |
| Head Style | Hex |
| Head Height | 18.7 mm |
| Thread Length | Partial |
| Thread Length Minimum | 66 mm |
| UNSPSC #: | 31161501 |
| TAA Compliant: | No |
