Silicone Coolant, Heater Hose Clamp, Stainless Steel, #6, 7/16 to 25/32" Clamp ID
(Pack of
10)
SKU:KT14022 Item#: KT14022
Inner liner protects hose from extrusion and shearing through band slots
Band extension provides higher sealing pressure with lower applied torque on the screw
304 stainless steel 5/16" hex head screw with deep slot
Frequently Bought Together
Miniature Clamp SS 5/16 to 7/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Silicone Coolant/Heater Hose Clamp 9/16 to 1-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 3/4 to 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 11/16 to 1-1/2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Connector Male Brass 5/8 x 1/2-14
$0.00
Couldn't load pickup availability
Air Conditioning Slim Line Sealing Washer
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Clamp SS 5/16 to 7/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Silicone Coolant/Heater Hose Clamp 9/16 to 1-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fuel Line Hose 3/8" ID x 25'
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 3/4 to 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Slotted Hex Head Hose Clamp 301 SS 3/8 to 7/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 9/16 to 1-1/16"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Front Fender Liner Push-Type Retainer Nylon 20mm
$0.00
Couldn't load pickup availability
Shield Push-Type Retainer with Metal Insert
$0.00
Couldn't load pickup availability
Bumper Drive Rivet Plastic 10mm Hole
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Inner liner protects hose from extrusion and shearing through band slots Band extension provides higher sealing pressure with lower applied torque on the screw
304 stainless steel 5/16" hex head screw with deep slot
Technical Specifications
| Item#: | KT14022 |
|---|---|
| Category | Silicone Coolant and Heater Hose Clamp |
| Applications | Silicone Heater and Coolant Hose |
| SAE Size | 6 |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 7/16-25/32 " |
| Minimum Diameter | 7/16 " |
| Maximum Diameter | 25/32 " |
| UNSPSC #: | 31162906 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.051 lb |
