Silicone Heater, Coolant Hose Clamp with Inner Liner, 5/16" Hex Head Screw, Stainless Steel, #40, 2-1/16 to 3" Clamp ID
(Pack of
10)
SKU:88725 Item#: 88725
Inner liner protects hose from extrusion and shearing through band slots
Band extension provides higher sealing pressure with lower applied torque on the screw
5/16" hex head screw with deep slot
Frequently Bought Together
Non-Perforated Clamp 316 SS #28 1-1/4 to 2-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Constant Torque Hose Clamp SS 2-3/4 to 3-5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male Nylon 1/4 x 1/8-27
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Nut Brass 1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
H23906-250R
$0.00
Couldn't load pickup availability
H213 Truck Hose 47/64" OD x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
FLEXAIR 3/8" I.D. x 35' air hose
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose End Brass 3/8" x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Lining Screw Grommet Nylon #12
$0.00
Couldn't load pickup availability
Split Rivet Aluminum for Bumper 5/32"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Inner liner protects hose from extrusion and shearing through band slots Band extension provides higher sealing pressure with lower applied torque on the screw
5/16" hex head screw with deep slot
Technical Specifications
| Item#: | 88725 |
|---|---|
| Category | Silicone Heater and Coolant Hose Clamps |
| Applications | Silicone Coolant and Heater Hoses |
| SAE Size | 40 |
| Material | Stainless Steel with Inner Liner |
| Fits Hose O.D. | 2-1/16 - 3 |
| Size | 2-1/16-3 " |
| Minimum Diameter | 2-1/16 " |
| Maximum Diameter | 3 " |
| UNSPSC #: | 31162906 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.091 lb |
Product Restrictions
