Slotted Hex Head Hose Clamp with 5/16" Hardened Carbon Steel Screw, 301 Stainless Steel, #40, 2-1/16 to 3" Clamp ID
(Pack of
10)
SKU:P28930M01 Item#: P28930M01
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
S304 stainless steel band
304 stainless steel 5/16" hex head screw with deep slot - use wrench, nut driver or screwdriver to tighten
Size indicated on each hose clamp
Full 1/2" band width
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
Use to secure all types of push-on hose for fuel line, air line, radiator, vacuum and heater applications
Frequently Bought Together
Band-It Clamp High-Carbon Steel 5 x 5/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Constant Torque Hose Clamp SS 4-1/4 to 5-1/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Non-Perforated Clamp 316 SS #28 1-1/4 to 2-1/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 1-1/16 to 2"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Compression Union Brass 3/8"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Elbow Male Nylon 1/4 x 1/8-27
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fuel Line Hose 1/4" ID x 25'
$0.00
Couldn't load pickup availability
H353H Truck Hose 1-15/64" OD x 50'
$0.00
Couldn't load pickup availability
H23906-250R
$0.00
Couldn't load pickup availability
Hose Clamp 304 SS 3/4 to 1-3/4"
$0.00
Couldn't load pickup availability
DOT Swivel Elbow Male 360° Brass 3/8 x 1/4-18
$0.00
Couldn't load pickup availability
FLEXAIR 3/8" I.D. x 35' air hose
$0.00
Couldn't load pickup availability
Radiator Grille Nut M4.2-1.41
$0.00
Couldn't load pickup availability
Miniature Incandescent Bulb 12V 2CP
$0.00
Couldn't load pickup availability
Fender Lining Screw Grommet Nylon #12
$0.00
Couldn't load pickup availability
Product Description
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion S304 stainless steel band
304 stainless steel 5/16" hex head screw with deep slot - use wrench, nut driver or screwdriver to tighten
Size indicated on each hose clamp
Full 1/2" band width
Assures perfect circle sealing and prevents hose distortion
Use to secure all types of push-on hose for fuel line, air line, radiator, vacuum and heater applications
Technical Specifications
| Item#: | P28930M01 |
|---|---|
| Category | Slotted Hex Head Hose Clamp |
| Applications | Low Pressure Applications (fuel, air, radiator, vacuum, heater) |
| SAE Size | 40 |
| Material | 301 Stainless Steel Band with case hardened carbon steel 5/16" screw |
| Minimum Diameter | 2-1/16 " |
| Maximum Diameter | 3 " |
| Width | 1/2 " |
| UNSPSC #: | 31162906 |
| TAA Compliant: | No |
| Weight: | 0.072 lb |
Product Restrictions
